Gülümsemekiçin

Gülümse(t)mek için
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 How I Met Your Mother

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Cartman
Avatar
Avatar
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 153
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 01/09/12
Yaş : 22

MesajKonu: How I Met Your Mother   Salı Eyl. 04, 2012 3:31 pm


How I Met Your Mother, ABD'de yayın yapan CBS kanalında 19 Eylül 2005'ten beri yayınlanmakta olan, yaratıcılığı ve yapımcılığını Carter Bays ve Craig Thomas'ın üstlendiği, durum komedisi türünde bir televizyon dizisidir.
Konusu

Dizi, 2030 yılında, Ted Mosby'nin eşi ile nasıl tanıştığını çocuklarına anlatmasını konu alır. Bob Saget'in seslendirmesiyle asıl karakteri Ted "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına döner. Bays ve Thomas dizideki arkadaşlığı kendi arkadaşlıklarından yola çıkarak yazmışlardır. Buna göre Ted karakterinde daha çok Bays öne çıkarken Marshall ve Lily karakterleri ise Thomas ve eşinden esinlenilmiştir.
Yapım

"Haydi arkadaşlarımız ve New York'ta yaptığımız aptalca şeyler hakkında yazalım." fikri, Bays ve Thomas'ın How I Met Your Mother'ı oluştururkenki düşünceleriydi. İkili karakterleri yaratırken kendi arkadaşlıklarından esinlendiler: Bays esnetilerek Ted, Thomas ve eşi esnetilerek ise Marshall ve Lily yaratıldı.[2] Thomas'ın eşi Rebecca, kendinden ilham alınarak yaratılacak bir karakter konusunda gönülsüzdü, sadece bir şartla izin verecekti: Kendisini Alyson Hannigan'ın canlandırmasını istiyordu. Şanslarına, Hannigan o sıralar boştu ve o da komedi dizilerinde daha fazla yer almak istiyordu.
Dizinin setlerinden biri olan "MacLaren's", Bays ve Thomas'ın ikisinin de sevdikleri ve dizide yer almasını istedikleri, New York'taki "McGee's" adlı bir bardan esinlenerek yaratılmıştır. Barın adını ise barın çalışanlarından birine de adını veren, Bays'in yardımcısı Carl MacLaren vermiştir (Bakınız: Yardımcı Karakterler).
Karakterler ve Oyuncu Kadrosu

Ana Karakterler
Dizinin ana karakterleri şunlardır: Ted Mosby, Marshall Eriksen, Lily Aldrin, Robin Scherbatsky ve Barney Stinson.
Theodore Ted Evelyn Mosby
Genç hali Josh Radnor tarafından canlandırılmakta, 52 yaşındaki hali ise Bob Saget tarafından seslendirilmekte ancak ekranda görünmemektedir. Dizinin temel karakteri Ted, Wesleyan Üniversitesi mezunu bir mimardır ve Barney'ye göre "çok fazla düşünür".
Shaker Heights, Ohio'da doğup büyümüştür. Ted'in çocukluğunda da en büyük tutkusu mimar olmaktı. Ünlü mimarlar hakkında saatlerce konuşabilir. Adeta mesleğine aşık ve azimli bir mimardır ancak eskiden çalıştığı bürodaki patronun penis biçimindeki gökdelen projesini kabul edemez ve kendisine göre bir gökdelen tasarlar. Bu gökdelen oldukça başarılıdır ve Ted kendi çiziminin onaylanmasıyla ofisinde şefliğe yükselir. Dördüncü sezonda kovulur ancak daha sonra sezonun son bölümünde, eski nişanlısının erkek arkadaşının ona vicdan azabından dolayı teklif ettiği, üniversitede pröfesörlük görevini kabul eder.
Duygusal bir kişiliğe sahip Ted, en yakın arkadaşları Marshall ile Lily ilk bölümde nişanlandıktan sonra, ruh ikizini veya -ilk iki sezon boyunca Robin sandığı- "o" kızı arayıp bulmaya karar verir. Ancak daha ilk sezonun ilk bölümünde, öyküsünü çocuklarına anlatırken Robin'den Robin Teyzeniz diye bahseder. Robin'den ayrıldıktan sonraki psikoljik olarak iyileşme döneminde, kendini beline bir kelebek dövmesi yapılmış halde bulur. Okuldayken bir keresinde koruduğu bir öğrenci büyüyüp bir porno yıldızı olduğunda, Ted'e duyduğu şükranını sahne adı olarak Ted Mosby'yi alarak gösterir.
Ted, arkadaşları Lily ve Marshall ikinci sezonun sonunda evlenip yeni bir eve taşınıncaya dek, onlarla beraber yaşamıştır. Artık Robin, dördüncü sezonun başındaki Japonya faciasından beri Ted'le yaşamaktadır.
Ted'in geleceği hakkında tek bildiğimiz, evlenip bir kız, bir erkek çocuğa sahip olacağı. Müstakbel eşine ilişkin; beşinci sezonun ilk bölümünde yanlışlıkla ders verdiği iktisat sınıfında bulunduğu, esmer olduğu, bir müzik grubunda bas gitar çaldığı ve kendisi ve Marshall gibi onun da Yıldız Savaşları filmlerine bayıldığı gibi bazı ipuçları verilmiştir.
Marshall Eriksen
Jason Segel tarafından canlandırılmaktadır. Lily ile eğlenceli bir ilişkileri vardır. Ailesindeki herkesin boyu çok uzun ve iridir. Buna rağmen Marshall ailesindeki herkesden daha kısa ve miniktir. Ted ile üniversitede oda arkadaşı olarak taşınmışlardır. O Ted'i ilk gördüğünde dekan zannetmiştir. Marshall gruptaki en saf kişidir. Hiç yalan söylemeyi beceremez.Bir sırrı tutamayınca birden bağırarak söyler ve sırrı herkes öğrenir. Karısı Lily'e herşeyini anlatır. Lily'nin sır tutamasından çok Marshall'ın yalan söyleyemeyip sır tutamaması durumundan Marshall ve Lily çok iyi bir çift olmuşlardır.Marshall,Lily ile 9 yıllık beraberlikten sonra 2.sezon'un sonunda evlenmişlerdir.Marshall ile ilgili çok ilginç bir özellik daha vardır bir tek karısı ile yatmıştır. Ama sonradan öğrenilir ki Marshall,Barney ile ilk tanıştığında hava olsun diye bir kız ile yatmıştır. Tabii Barney Lily ile daha tanışmadığından bilmediği şey o kızın da aslında Lily olduğudur. Bu olaydan sonra Barney iki hafta Marshall'ın peşinde dolaşıp ona nasıl yaşanılıcağını öğretmesini istemistir.
Marshall hukuk fakültesi mezunudur ve sonradan bir şirketin temsilciliğini yapmıştır.Fakat sonradan bir bankada çalışmaya başlar.
Lily Aldrin
Alyson Hannigan tarafından canlandırılmaktadır. 9 yıllık nişanlısı Marshall ile evlendikten sonra prensip itibariyle soyadını korumuştur. Alışverişkolikliği yüzünden ailesini borç batağına batırmasının yanısıra başkalarının hayatlarına müdahale eden bir tavrı vardır. Dizide ailesine en az değinilmiş ana karakterdir; ailesinden birkaç kadın birey bekarlığa veda partisinde görülmüştür. 8 dakikada 33 sosisli yeme rekoruna sahiptir. New Yorkludur ve lakabı Lilypad'dir.
Barney Stinson
Ana madde: Barney Stinson
Neil Patrick Harris tarafından canlandırılmaktadır. 37 yaşındadır ve bugüne kadarki tüm bölümlerde görünmüştür. En iyi arkadaşı olduğunu iddia ettiği -ki ne zaman etse, Marshall onu, Ted'in en iyi arkadaşının kendisi olduğu şeklinde düzeltir-, evlenip sakin bir yaşam sürmek isteyen Ted Mosby'nin aksine, Barney, onun yeni kız arkadaşlarla tanışması için türlü yöntemlere başvurur.Karakteri canlandıran Harris'e göre, Ted'in Robin'le çıkmaya başlaması ve Ted'in üniversitedeki oda arkadaşı Marshall'ın Lily'yle nişanlanması ve daha sonra evlenmesi gibi diğer dört ana karakterin ilişki içerisinde bulunmaları, dizi boyunca Barney'i aralarında tek bekar yaptığı için Barney, arkadaşlarına bu sebepten dolayı kızgındır.
"Game Night" adlı bölümde Barney'nin, gençliğinde, ilk ve tek ciddi sevgilisi Shannon'la birlikte Barış Gönüllüleri'ne katılmaya çalışan bir idealist olduğu ortaya çıkar. Ancak sevgilisi onu takım elbiseli bir çapkın için terk ettiğinde çılgına dönmüş ve annesinin arkadaşı erkek yapan Rhonda French'e 23 yaşında bekaretini kaybetmiştir. Rhonda'yı tatmin ettiğini sanmasından duyduğu başarının hızıyla, tercih edildiği adam gibi o da bir takım elbiseli çapkına dönüşmüş ve erkekler için bir rol modeli olmuştur.
Robin Charles Scherbatsky Jr.
Cobie Smulders tarafından canlandırılmaktadır. 1980, Kanada doğumlu Robin, yerel bir televizyon kanalında saat 04:00'te yayınlanan sabah haberlerini sunmaktadır. İkinci sezon boyunca Ted, beşinci sezonun başında Barney ile çıkmıştır.
Çocukluğunun ilk dönemlerinde annesinden ayrılmış olan babası ile yaşamış ve geri dönüşlerden oldukça varlıklı olduğu anlaşılan babası, onu ava götürerek ve buz hokeyi oynatarak bir erkek gibi büyütmüştür. Robin babasından bu yüzden nefret etmektedir. Daha sonra annesinin yanına taşınmış ve kendini yeniden keşfetmiştir. Yine aynı şarkıya, Kanada'ya 80'lerin 90'larda ulaşmasından dolayı bir hayli komik bir klip çekilmiştir.
Robin, çok sevdiği ülkesi Kanada'da 1993 yılında "Let's Go To Mall" adlı bir albüm yapmış ve bir pop yıldızı olmuştur. Albümün aynı adlı çıkış parçasıyla ülkenin neredeyse tüm alışveriş merkezlerini kapsayan bir turneye çıkmıştır. Bu yüzden alışveriş merkezlerine karşı bir fobisi vardır.
Robin genel olarak duygusuz ve erkeksi bir karaktere sahiptir. Silahlara ve buz hokeyine çok düşkündür. Ayrıca Robin'in ilk ilişkisi 16 yaşında eşcinsel bir oğlanla olmuştur ve Robin bu olaydan utanç duymaktadır.
Başlıca Yardımcı Karakterler [değiştir]
Carl McLaren (2005–)
Joe Nieves tarafından canlandırılmaktadır. Grubun takıldığı MacLaren's adlı barın sahibi ve bir çalışanıdır. İlk bölümde bir Lübnanlı kızla çıkarken görülür. "The Pineapple Incident" bölümünde, kaybolursa gidip onu almak için, zilzurna sarhoş olmuş Ted'in kolunun üzerine kendi telefon numarasını yazar. Dizide hiç söz edilmese de yaratıcılar Thomas ve Bays, birinci sezonun DVD'sinde Carl'ın soyadının (ve barın adının da) MacLaren olduğunu belirtiyorlar. Yine bu DVD'de, dizinin aynı bölümünün yorumlarında, Carl'ı canlandıran Nieves, normalde ilk bölümde barın patronu Carl olarak oynayacağı sahnenin ilk bölümün senaryosundan çıkarılmış olduğunu ve rolünün bir polis memuru olarak değiştirildiğini sonradan öğrendiğini söylüyor. Carl'ın sete harikulade bir barmen giysisiyle gelmesinden sonra kimse ona sahnesini kesmiş olduklarını söylemek istemeyince, Carl rolünü ona verdiler.
Wendy (2005–)
Charlene Amoia tarafından canlandırılmaktadır. MacLaren's'ta garsonluk yapmaktadır. İlk olarak "Return of Shirt" adlı bölümde Barney'ye bir içki getirirken görünmüştür. Ted şişeyi açmakta zorlanınca, şişenin fırlayan kapağı Wendy'nin başına çarpar. Wendy daha sonrav gözü morarmış bir şekilde gözükür. Barney'den hoşlanıyordur.
Ranjit (2005–)
Marshall Manesh tarafından canlandırılmaktadır. New York'ta bir taksi şöförüdür. İlk bölümde Ted'i Robin'in evine götürmüştür. Barney o bölümde Lübnanlı kızların ateşli olduğunu söyledikten sonra, Ranjit'in de Lübnanlı olduğunu sanır ve kendisine katılıp katılmadığını sorar. Ranjit kendisinin Bangladeşli olduğunu söyleyip düzeltir. Barney ona Bangladeşli kadınların ateşli olup olmadığını sorar ve Ranjit, Barney'ye eşinin fotoğrafını gösterdiğinde şoka uğrar ve "Basit bir hayır yeterli olurdu." diye içinden geçirir. Birinci sezonun 11. bölümü "The Limo"'da Noel gecesi bir limuzunde beşliye şoförlük yapar. Yine aynı sezonun 15. bölümü "Game Night"ta karısıyla beraber görünür. Daha sonra da 2., 3., ve 5. sezonlarda olmak üzere toplam 9 bölümde oynamıştır.
Ted'in çocukları (2005–)
Lyndsy Fonseca ve David Henrie tarfından canlandırmaktadırlar. Babalarının hikayesini ilk başta dinlemek istemiyorlardı. Sonradan hikayeye alışmaya başlarlar. Arada bir soru da sorarlar, fakat genelde konuşmazlar. Hikayenin anlatıldığı yıl sabit olmasına rağmen çocuklar fiziksel olarak büyüdükleri için, sadece ilk iki sezon süresince yeni görüntüleri yayınlanabilmiştir.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://gulumsemekicin.yetkinforum.net
 
How I Met Your Mother
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Gülümsemekiçin :: PhotoGallery :: PhotoGallery Yabancı Diziler :: How I met your mother-
Buraya geçin: